News

Raději byste pracovali s SwiftUI nebo UIKit?

DATE:
December 30, 2022
READING TIME:
10min

Raději byste pracovali s SwiftUI nebo UIKit?

Rámce uživatelského rozhraní jsou klíčovou součástí architektury mobilních aplikací. Když Apple začal využívat nový rámec SwiftUI s iOS 13, rychle nahrazuje UIKit, který byl kdysi široce používán. SwiftUI, který slibuje, že rychle a úplně nahradí složitější UIKit, přitahoval od svého vydání velkou pozornost. Oba rámce mají mnoho výhod, ale každý má jedinečnou sadu nevýhod. Ačkoli každý projekt může používat SwiftUI nebo UIKit odlišně, Apple pravděpodobně začne ukončovat UIKit, vzhledem k tomu, že SwiftUI je efektivněji vyladěn pro moderní zařízení a nabízí silnější komponenty kódu.

Jak již bylo zmíněno dříve, každý z těchto rámců uživatelského rozhraní je jedinečný, kritickým bodem je, že oba pomáhají vývojářům vytvářet robustní aplikace.

UIKit — KLASICKÝ

Pomocí rámce UIKit můžete vytvářet uživatelská rozhraní (UI), která mohou spravovat interakce uživatelů, systému a aplikací při zpracování dotykových událostí a vstupů. Mnoho základních objektů vaší aplikace, jako jsou ty, které komunikují s operačním systémem, řídí hlavní smyčku událostí a prezentují váš obsah na obrazovce, poskytuje UIKit. Většina z těchto položek se používá přímo nebo s velmi malou úpravou. Implementace vašeho programu vyžaduje vědět, které položky upravit a kdy je upravit. Mnoho základních typů, které používáte k definování objektů modelu ve vaší aplikaci, poskytuje rámce UIKit a Foundation. UIKit nabízí objekt UIDocent pro uspořádání datových struktur, které patří do diskového souboru. Základní objekty, které představují texty, čísla, pole a další datové typy, jsou definovány rámcem Foundation. Mnoho z těchto typů zahrnutých do rámce Foundation je také k dispozici ve standardní knihovně Swift.


UIKit byl vytvořen a vydán pomocí programovacího jazyka Objective-C. I dnes, při programování pro platformu iOS, se často setkáváte s kódem Objective-C. Navzdory tomu, že Swift používá stále více programátorů, rámec UIKit byl stále vytvořen s ohledem na Objective-C.

SwiftUI — WISED UP

Apple ohromil každého vývojáře na WWDC 2019 představením zcela nového rámce s názvem SwiftUI. Ovlivňuje to více než jen to, jak vytváříte aplikace pro iOS. Od vydání Swiftu to představovalo nejvýznamnější změnu vývojářského ekosystému Apple (který zahrnuje iPadOS, macOS, tvOS a watchOS).


Přestože je SwiftUI zcela nový, má známý vzhled a dojem, ačkoli koncepty, na nichž je založen SwiftUI, se výrazně liší od konceptů UIKit a AppKit. Rámec obsahuje všechny prvky, které potřebujete k vytváření uživatelských rozhraní, včetně seznamů, zásobníků, tlačítek, výběrů a mnoha dalších funkcí, na které jste již zvyklí z UIKit a AppKit. Navíc vám poskytuje zdroje, které potřebujete k přidání animací, integrace gest a vlastních pohledů.


Uživatelé Xcode nyní mohou vytvářet uživatelské rozhraní aplikace pomocí deklarativní syntaxe Swift, což znamená, že psaní kódu uživatelského rozhraní je jednodušší a přirozenější. Stejné uživatelské rozhraní můžete vytvořit s mnohem menším kódem ve srovnání s rámcemi uživatelského rozhraní, jako je UIKit.


S pomocí SwiftUI můžete vytvářet uživatelská rozhraní s menším počtem kódů. Je zcela softwarově založený, na rozdíl od UIKit, který je často kombinován se storyboardy. Syntaxe SwiftUI je však poměrně jednoduchá na pochopení a pokud chcete rychle zkontrolovat projekt SwiftUI, můžete použít automatický náhled. SwiftUI má několik omezení a funguje lépe na iOS 14 a iOS 15. Na druhou stranu UIKit umožňuje podporovat iOS 9.0. Výsledkem je, že UIKit je přizpůsobivější. Pokud jde o zpětnou kompatibilitu, nepochybně porazí SwiftUI.

NĚKOLIK ROZDÍLŮ MEZI TĚMITO DVĚMA RÁMCEMI

Můžete použít Interface Builder nebo kód k definování celého uživatelského rozhraní pomocí UIKit a můžete navrhnout uživatelské rozhraní přetažením mnoha komponent uživatelského rozhraní UIKit pomocí nástroje Xcode Interface Builder.


Apple však opustil Interface Builder ve prospěch Live Preview s SwiftUI. Při úpravě kódu SwiftUI se vygeneruje živý náhled. Kód uživatelského rozhraní může být vizuálně zkontrolován pomocí živých náhledů a jakékoli změny, které provedete v kódu, se okamžitě projeví v živém náhledu.


Jak již bylo řečeno, UIKit vyžaduje, abyste určili, co se bude zobrazovat, kdy se bude aktualizovat a jak přepínat mezi různými stavy uživatelského rozhraní. To funguje reaktivně s SwiftUI: To, co uživatel vidí na obrazovce, je spíše vedlejším produktem aktualizace struktury zobrazení a umožnění systému určit, co je třeba udělat pro aktualizaci obrazovky tak, aby odrážela tento nový stav. Pro vývojáře, kteří přecházejí z UIKit na SwiftUI, je to jedna z nejnáročnějších obtíží, které je třeba překonat, protože vyžaduje jinou perspektivu.


Ve srovnání s SwiftUI je k dispozici mnohem více obsahu UIKit. To se však neustále mění, protože více týmů začíná používat SwiftUI. Je třeba vzít v úvahu množství kódových bází založených na UIKit, které nyní existují. Mnoho z těchto kódových základen jednoduše nemůže přijmout SwiftUI kvůli podporovaným omezením verzí nižším než iOS 13. V důsledku toho bude UIKit nadále dostávat většinu probíhajících praktických vývojových prací v dohledné budoucnosti.


Pomocí SwiftUI můžete zdarma získat spoustu krásných animací a přechodů. Zatímco s UIKit musíte aktivně definovat animace ve vašem kódu, kromě některých základních změn. UIKit vyžaduje více práce než SwiftUI k dosažení hladkého uživatelského rozhraní.


Chcete-li vytvořit widgety pro iOS, musíte použít SwiftUI. Při vytváření widgetu nelze UIKit použít a aplikace založená na UIKit může obsahovat widget založený na SwiftUI. Jen mějte na paměti spojení mezi widgety a SwiftUI. Widgety také nabízejí šanci v této oblasti: Widget může být skvělým místem pro zahájení implementace SwiftUI v jinak zcela založené aplikaci UIKit. Pokud je widget nutný, je vyžadováno kódování SwiftUI.

TAK, KTERÝ Z NICH BYSTE SI VYBRALI?

V závislosti na vašem vkusu a prioritách vás jako vývojáře má každý rámec své výhody a nabízí konkrétní sadu výhod. Pokud jste zvyklí na nejmodernější a graficky zaměřené pracovní postupy z jiných platforem, zjistíte, že je obtížné ručně kódovat zobrazení. Pokud ano, mohlo by se vám líbit, co SwiftUI nabízí.


Ale co když hledáte nástroj, který vám poskytne flexibilitu a schopnost vytvářet komplexní řešení, která zvládnou zkušení vývojáři? Pak, UIKit může být vaší nejlepší volbou. Možná budete potřebovat pomoc k dosažení stejné úrovně kontroly pomocí SwiftUI při práci se storyboardy nebo dokonce jen soubory nib. A to je jeden z klíčových důvodů, proč někteří lidé považují za náročné se ho vzdát.


SwiftUI může získat výhodu oproti UIKit, pokud jde o životnost, ale SwiftUI také denně aktivně přidává nové funkce. Naštěstí můžete tyto dva rámce kombinovat a poskytnout tak hodnotu při vytváření aplikací. Když už mluvíme o cenných aplikacích, pokud potřebujete skvělé vývojáře, neváhejte nás kontaktovat. Ve společnosti SnapStack jsme hrdí na to, že můžeme říci, že spolupracujeme s mnoha talentovanými a vášnivými jednotlivci, kteří nabízejí přizpůsobená řešení.

Veselé svátky od týmu SnapStack Solutions, přejeme vám šťastný a prosperující rok, nejteplejší myšlenky a vše nejlepší!

READ MORE ON OUR BLOG
Discover similar posts
Rozhodování řízené umělou inteligencí: Jak stroje dělají chytřejší rozhodnutí (pro vás)

V tomto článku se podíváme na rozhodování založené na umělé inteligenci, prozkoumáme jeho základní komponenty, výhody, klíčové aplikace a budoucí trendy. Ať už jste obchodní profesionál, výkonný ředitel na úrovni C nebo technologický nadšenec, najdete cenné poznatky o tom, jak může umělá inteligence zlepšit vaši rozhodovací hru a nasměrovat vaše podnikání na cestu k úspěchu.

Read More
5 důležitých trendů DevOps, které je třeba sledovat v roce 2022

Pouze několik technologických společností neustále potěší zákazníky a překračuje obchodní očekávání ve světě, kde se preference zákazníků neustále mění. Tyto organizace dosahují měřitelných a konzistentních výsledků při vytváření, zavádění a upgradu nových produktů díky inovativním obchodním strategiím a důkladné implementaci DevOps.

Read More
IoT v maloobchodě: Proč 70% maloobchodníků zvažuje přijetí IoT

Aplikace IoT jsou dalekosáhlé, transformují různá průmyslová odvětví a maloobchodní sektor není výjimkou. Integrace IoT do maloobchodu vytváří dynamický ekosystém, kde maloobchodníci i spotřebitelé těží z výhod. Tyto inovace jdou nad rámec povrchových vylepšení - zásadně mění způsob fungování obchodů. Ať už jste manažer maloobchodu, začínající podnikatel, nebo jste prostě zvědaví na technologické trendy, pochopení dopadu IoT na maloobchod vám může nabídnout neocenitelný pohled na budoucnost nakupování.

Read More